Carina Rydberg: att vara vit är värdelöst!

Publicerad 15 maj 2012 kl 11.05

Inrikes.Författarinnan Carina Rydberg går på sin blogg till hårt angrepp mot vad hon kallar den vita rasen. Enligt Rydberg är det enbart positivt ifall människor med vit hy utrotas.

Gilla artikeln på Facebook

"Men varför finns den vita rasen över huvud taget? Bortsett från en ibland förekommande genetisk defekt, så är vi ganska onödiga. Ett slags naturens misstag", skriver författarinnan.

Hon fortsätter:

"Vi bör blandas upp. Den vita hyn är värdelös. Det har vi alltid vetat men aldrig accepterat. Därför har vi i århundranden försökt påvisa ett icke-existerande samband mellan vit hud och överlägsen intelligens, eftersom ett sådant samband skulle ursäkta det faktum att vi faktiskt utgör den den av mänskligheten som är sämst rustad för överlevad. Och i kraft av denna övertygelse har vi förslavat andra kulturers befolkning."

Författarinnan gör också misstaget att benämna den misstänkte serieskytten Peter Mangs som "högerextremist", trots dennes beundran för Lars Ohly och medlemsskap i Vänsterpartiet

Rydberg är utöver sin författargärning känd för att ha misstänkt fildelningssajten The Pirate Bay för att ligga bakom hennes datorproblem.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Sexfantasier inte alltid så PK". Genusforskaren: "Hatar" att behöva offentliggöra resultatet av min egen studie.0 Plus

Onanerade inför unga kvinnor i tvättstugor på studentboenden. "Gladiatorerna"-vinnaren skyllde på sin påhittade "tvillingbror Eddie".0 Plus

Nyheter från förstasidan

TV4 fälls för fejkad AI-film

Visade påstådd explosion vid fängelse. Spreds bland annat av Israels utrikesminister.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

"En symbolart – alla har väl sett Harry Potter." Flera ugglearter bedöms inte längre finnas i landet.0 

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur