Carina Rydberg: att vara vit är värdelöst!

Publicerad 15 maj 2012 kl 11.05

Inrikes.Författarinnan Carina Rydberg går på sin blogg till hårt angrepp mot vad hon kallar den vita rasen. Enligt Rydberg är det enbart positivt ifall människor med vit hy utrotas.

Gilla artikeln på Facebook

"Men varför finns den vita rasen över huvud taget? Bortsett från en ibland förekommande genetisk defekt, så är vi ganska onödiga. Ett slags naturens misstag", skriver författarinnan.

Hon fortsätter:

"Vi bör blandas upp. Den vita hyn är värdelös. Det har vi alltid vetat men aldrig accepterat. Därför har vi i århundranden försökt påvisa ett icke-existerande samband mellan vit hud och överlägsen intelligens, eftersom ett sådant samband skulle ursäkta det faktum att vi faktiskt utgör den den av mänskligheten som är sämst rustad för överlevad. Och i kraft av denna övertygelse har vi förslavat andra kulturers befolkning."

Författarinnan gör också misstaget att benämna den misstänkte serieskytten Peter Mangs som "högerextremist", trots dennes beundran för Lars Ohly och medlemsskap i Vänsterpartiet

Rydberg är utöver sin författargärning känd för att ha misstänkt fildelningssajten The Pirate Bay för att ligga bakom hennes datorproblem.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 902838086


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 902838087


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Henrik Vinges plan: Förvandla somalierna till SD-väljare

Somalierna kommer snart att bli svenskar, enligt partihöjdaren. Nu gäller det att sluta prata om utvisning så att SD kan få gettorösterna och "bli ett stort parti".0 

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare