Carl Bildt vid sin porträttmedaljong i riksdagen.

Carl Bildt jämför koranbränning med att elda upp moskéer

Publicerad 10 april 2023 kl 14.20

Inrikes. Att sätta eld på moskéer är ju inte tillåtet, så då borde det väl vara förbjudet att bränna koraner också. Det tycker i alla fall Carl Bildt, 73.

Dela artikeln

Carl Bildt kommer med kommentaren i en intervju med Svenska Dagbladet.

Den tidigare statsministern och USA-agenten anser att det finns "starka skäl" att begränsa yttrandefriheten i det här fallet.

– Det är alldeles uppenbart inte yttrandefrihet att bränna ner en moské. Men att bränna en bok, är det yttrandefrihet? säger han till SvD.

Någonstans "går en gräns vad man får bränna som del av yttrandefriheten", fortsätter den 73-årige liberalen.

Turkiet har sedan tidigare krävt att Sverige ska förbjuda koranbränning för att bli insläppt i Nato. Detta har Säpo och polisen också försökt göra, men förra veckan upphävde förvaltningsrätten besluten att förbjuda koranbränningar vid ambassader i Stockholm. Detta fick Turkiets utrikesminister att jämföra Sverige med Nazityskland:


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 625353517


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Röstmottagare uppmanade väljare "rösta rött eller grönt – inte blått"

"Klart vi ser allvarligt på det här.". Valarbetaren stängs av efter incidenten under förtidsröstningens första dag.0 

Hanif Bali polisanmäler S för att ha köpt röster

"Kan ha betalat 150.000 för en röst.". M-profilen har hittat passande brottsrubricering – med fyra års fängelse i straffskalan.0 

Medborgerlig Samling: Fusket är organiserat och systematiskt

Kräver gemensam valsedel efter flera observerade sabotage.. I Järfälla plockas partiets valsedlar konsekvent bort med flit, enligt partiet.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0