Coronaligans ledare fortfarande på flykt

Publicerad 21 augusti 2021 kl 17.02

Inrikes. Den efterlyste läkaren och bedragaren Hammad Al-Saaid, som sålde falska coronatester, är fortfarande efterlyst och riskerar livstids fängelse.

Dela artikeln

Al-Saaid lyckades tjäna 150 miljoner kronor på att sälja sina falska PCR-tester och reseintyg till omkring 100.000 svenskar. Priset för ett test med reseintyg var 1.500 kronor.

Nu är han efterlyst för bland annat bedrägeri och grovt spridande av smitta, ett brott som kan ge livstids fängelse.

En annan läkare i 55-årsåldern är också anhållen i sin frånvaro och efterlyst. Polisen har dock inte gått ut med bilder på honom.

Enligt nya uppgifter till Aftonbladet misstänks den utpekade huvudmannen, alltså Al Said, ha flytt utomlands.

Al Said levde under lång tid lyxliv för vårdpengar. Trots att det under flera års tid funnits starka varningssignaler runt hur han skött sina företag. När Aftonbladet kom honom på spåren gav han bort en skärgårdsfastighet till en släkting och försvann.

Ytterligare en man i 40-årsåldern är anhållen i sin frånvaro medan tre andra personer häktades under lördagen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Mer från Inrikes

"Vore inte ansvarsfullt gentemot våra väljare." Klagar på att Enighetspartiet utsätts "angrepp och ifrågasättanden".0 

Träffade Alexander Soros under WEF. "Hade ett uppriktigt samtal om Europas framtid."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0