Arkivbild.

Coronasjuka svenskar får ebolamedicin

Publicerad 18 mars 2020 kl 08.08

Inrikes. Svenska patienter som smittats av coronaviruset används för att testa den experimentella medicinen Remdesivir, som tagits fram som motmedel mot ebola. Det rapporterar Sveriges Radio.

Dela artikeln

Läkemedelsverket har gett sitt tillstånd för användning av Remdesivir, som inte är ett godkänt läkemedel. Nu har medicinen använts på ett fåtal svårt sjuka coronapatienter i Sverige.

– Man vet ju att Remdesivir har en väldigt bra effekt i provröret både på det här viruset och dess släktingar. Man vet också att läkemedlet har effekt på SARS-viruset och Mersviruset, säger professor Anders Sönnerborg, ordförande i Referensgruppen för antiviral terapi, till SR.

Remdesivir togs ursprungligen fram som ett motmedel mot ebola, men visade sig vara ineffektivt. Flera studier testar nu om medicinen kan hjälpa mot covid-19.

Enligt Anders Sönnerborg är det för tidigt att säga om medicinen har haft någon effekt på de svenska patienterna.

– De få svenska patienterna som fått tillgång till det här läkemedlet är svårt sjuka och det här är en åtgärd som vi gör för att förbättra deras tillstånd. Det är inte möjligt att efter bara några dagar utvärdera effekten, säger han till SR.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 628703954


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

SD-iranier bjuder in diktatorson till riksdagen

Reza Pahlavi ska hålla tal.. Exiliranier vill återupprätta shahregimen – som skänkte bort Irans olja till USA.0 

Nu slopas PUT – invandrarna ska bli medborgare i stället

SD får igenom sin hjärtefråga.. Men syftet är inte att invandrarna ska åka hem – tvärtom.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0