Dömd till livstids utvisning beviljas bidrag

Publicerad 4 november 2019 kl 18.59

Inrikes. En invandrare som avtjänat ett nio års fängelsestraff för mordförsök beviljas nu bidrag – trots att han dömts till livstids utvisning, uppger UNT.

Dela artikeln

Det är en 31-årig invandrare bosatt i Uppsala som nu beviljas dagersättning, enligt beslut i förvaltningsrätten.

Problemet är att det handlar om en kriminell utlänning som avtjänat ett nio år långt fängelsestraff för mordförsök.

Enligt den domen skulle mannen också utvisas på livstid ur Sverige.

Mannen skulle egentligen ha lämnat Sverige i april 2018. Men det har han struntat i och bor i stället kvar i Uppsala med fru och barn.

Invandraren har ansökt om dagersättning från Migrationsverket men nekats detta med motiveringen att han inte har rätt att vara i landet.

31-åringen överklagade dock beslutet och får nu rätt till ekonomiskt bidrag. Detta eftersom det finns undantag för personer som lever med barn under 18 år, enligt förvaltningsrätten.

Varför mannen inte förmåtts lämna landet är oklart.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

KD sa ja till burkaförbud

Beslutet på rikstinget.. Partiledningen kördes över så att även "annan ansiktsmaskering" omfattas.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0