Dagens Media: Mattsson fick sparken från Expressen

Publicerad 16 augusti 2019 kl 15.37

Inrikes. Det var den 12 juli som det rapporterades av Expressen-chefen Thomas Mattsson avgått. Men egentligen tvingades han sluta som tidningens chefredaktör, uppger Dagens Media.

Dela artikeln

Thomas Mattsson hade sammanlagt jobbat cirka 25 år på Expressen och suttit som chefredaktör och ansvarig utgivare sedan 2009 när han i juli lämnade chefsjobbet på tidningen.

I ett blogginlägg förklarade Mattsson sin hängivenhet till Bonniers, som enligt egen utsago grundade Expressen på 1940-talet med den politiska avsikten att bekämpa nazism.

Men enligt Dagens Media ska han alltså ha fått sparken.

Enligt tidningen ska Mattsson ha "värnat tidningen så att det gått ut över Bonnier News samarbete", och därför "tvingats bort".

Den tidigare Expressen-chefen sägs ha haft en ovilja att samarbeta inom Bonnier News. En annan förklaring ska ha varit att Expressens tv-satsning kostat för mycket pengar.

Thomas Mattsson själv menar samtidigt att det inte är så dramatiskt som en del vill få det till, och att hans relation med Bonnier News vd Anders Eriksson är goda.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här våldtogs kvinnan av 75-årige gynekologen

Kort fängelsestraff för dådet på mottagningen. Har arbetat som läkare i Sverige i 35 år – men förhören fick genomföras med arabisk tolk.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0