GER NÄTHATET ETT ANSIKTE. Göran Greider, chefredaktör Dala-Demokraten, hotade en invandrare som skriver för Avpixlat med misshandel.
Bengt Oberger/by-sa

Dala-Demokratens chefredaktör hotar misshandla Avpixlatskribent

Publicerad 5 juli 2013 kl 13.31

Inrikes.Chefredaktören på Dala-Demokraten Göran Greider hotade under torsdagskvällen att misshandla en av krönikörerna på Avpixlat, Mrutyuanjai Mishra, skriver Aftonbladet.

Gilla artikeln på Facebook

Under torsdagskvällen åt ett antal SD-toppar middag tillsammans med Mishra på en restaurang i Visby, och Mishra samtalade då vid ett tillfälle med ett annat sällskap på restaurangen, vari Dala-Demokratens chefredaktör Göran Greider ingick.

När Aftonbladets journalist som också var närvarande upplyste Greider om att Mishra skriver för Avpixlat blev stämningen snabbt hotfull.

– Var du medveten om att han är krönikör på ­Avpixlat, frågade Aftonbladet.

–?Va? Nej, det hade jag ingen aning om. På allvar? Det är nästan så att jag vill gå härifrån. Kommer han fram igen får han en rak vänster, svarade Greider.

De svenska mediernas retorik mot SD med sympatisörer har blivit allt mer infekterad allteftersom de ökat i popularitet. I november i fjol avbildades Jimmie Åkesson som en kackerlacka som som skulle gasas ihjäl, i Länstidningen Östersund.

Greider har sökts för en kommentar.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 15274287


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0