Asylkaoset
Lars Løkke Rasmussen.

Danmark om svenska id-kontroller: "Mycket olyckligt"

Publicerad 14 december 2015 kl 21.11

Utrikes. Regeringens planer på att införa id-kontroller på tåg och bussar på väg till Sverige kommer att skapa stora problem, varnar Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen.
– Det är en mycket olycklig situation, säger han till  danska TV2.

Dela artikeln

Enligt Løkke Rasmussen kommer id-kontrollerna att få allvarliga konsekvenser för hela Öresundsregionen.

– Vi har spenderat miljarder på att bygga infrastruktur i Öresundsregionen och miljoner på att marknadsföra Köpenhamn och Malmö som ett enda storstadsområde. Och nu har svenskarna alltså beslutat att dela dessa  sammanhängande tätorter i två delar genom att införa id-kontroller, säger han till TV2.

De nya reglerna kommer att börja gälla från och med den 4 januari. Transportörsansvaret kommer att innebära att tåg- och bussbolag blir skyldiga att kontrollera att alla resenärer har giltiga id-handlingar innan de reser in i Sverige – något som regeringen hoppas ska leda till att antalet asylsökare som tar sig till Sverige minskar drastiskt.

– Detta innebär att vardagen för många människor som pendlar över bron blir mycket svårare. Det är 31.000 människor varje dag. Svenskar som arbetar i butiker i Köpenhamn och danskar som bor i Sverige, säger Lars Løkke Rasmussen.

Den danske statsministern är redo att införa egna gränskontroller mot Tyskland ifall det visar sig att id-kontrollerna leder till att invandrare på väg till Sverige istället väljer att stanna i Danmark.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0