Danska ex-ministern skrattar åt Löfven: "Självklart hör brott och invandring ihop"

Publicerad 12 september 2020 kl 16.49

Utrikes. Danmarks förre justitieminister Søren Pape Poulsen skrattar under en intervju i Expressen åt att Stefan Löfven (S) först nu förstått att invandring och kriminalitet hör ihop.

Dela artikeln

Från att ha förnekat ett samband mellan invandring och brott, vände Stefan Löfven helt tidigare i veckan.

Nu finns det plötsligt en koppling mellan stor invandring och kriminalitet, enligt statsministern.

Att Löfven inte fattat detta förrän nu, får Danmarks förre justitieminister och partiledaren för De Konservative, Søren Pape Poulsen, att brista ut i skratt.

Kopplingen är ju så uppenbar, enligt den danske politikern.

– Ja, alltså. Jag ler lite. I Danmark har vi inte den diskussionen. Självklart hör de ihop, säger Pape Poulsen till Expressen. Det kan man ju se ute i dessa bostadsområden. Det är ett problem som beror på invandring. Det behöver man inte ens diskutera. Det ger sig självt.

Poulsen har svårt att förstå varför Sverige har tystat ned invandringsfrågan så länge. I Danmark har det varit en självklar sak att diskutera. Det värsta man kan säga i dansk invandringspolitik, enligt honom, är att man ska komma till "det svenska tillståndet". Så får Danmark "aldrig, aldrig, aldrig" bli.

Ex-ministern förklarar också hur Sverige kan bekämpa gängbrottsligheten: genom mycket hårda straff. Då försvinner de kriminella från gatan. Danmark har ett dubbelt straffsystem för gängmedlemmar, vilket enligt den danske politikern är det viktigaste verktyget för att slå ner på gängbrotten. Dessutom utvisar man gärna brottslingar, något invandrarna är "väldigt rädda för", säger han.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 59416981


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 59416982


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Rysslands plan: Lönnmord på vapenmiljardärer istället för krig

Första steget kan bli flera avrättningar.. Konflikten riskerar att slå mot Europas militärindustriella oligarkmiljöer, varnar Financial Times.0 

Japan öppnade upp för massinvandring – nu dras bromsen åt

Skärper kraven kraftigt och tjugodubblar avgiften för invandrare.. Premiärministern hänvisar till att japaner "känner oro och upplever orättvisor".0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus