Dejtade Mohammed – våldtogs direkt

Publicerad 17 april 2010 kl 00.00

Inrikes. 29-årige Jallal Mohamad från Irak våldtog svenska Sara direkt på första dejten. Nu har han dömts till fängelse i 2 år och 3 månader för våldtäkt. Efter avtjänat straff utvisas han från Sverige i 10 år.

Dela artikeln

Jallal Mohamad fick kontakt med Arvikakvinnan Sara via Internet. Ett halvår senare träffades de i verkliga livet, och paret gick hem till Sara för att dricka vin.

Mohamad ska ha gjort sexuella närmanden men fått nobben av Sara, något som Mohamad inte kunde acceptera. Han drog därför med sig Sara in i ett sovrum och slängde henne på en säng. Därefter drog han henne i håret, höll fast henne och fullbordade en våldtäkt.

Heve Jallal Mohamad förnekar brott.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 176741742


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Norge inför 16-årsgräns för sociala medier

Beroendeframkallande och farligt, anser regeringen.. "Det här har jag tänkt på sedan dag ett som statsminister", säger statsminister Jonas Gahr Støre0 

Liberala kvinnors ordförande avgår efter SD-närmande

Malin Sjöberg Högrell lämnar sitt uppdrag.. "Liberal feminism viker aldrig ner sig när det kommer till frihet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0 

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0