Demokratisk politiker: Åtala Gab för medhjälp till mord

Publicerad 30 oktober 2018 kl 12.10

Utrikes. Den alternativa sociala medieplattformen Gab borde åtalas för med hjälp till mord. Det menar den demokratiske politikern Howard Dean.

Dela artikeln

Efter lördagens massaker i en synagoga i Pittsburgh har flera storföretag agerat mot Gab, där gärningsmannen Robert Bower ska ha haft ett konto.

Sajten har bland annat stängts av från betaltjänsterna Paypal och Stripe och svartlistats av sitt eget webbhotell.

Den demokratiske politikern Howard Dean, som ställde upp i demokraternas primärval inför presidentvalet i USA 2004, vill dock gå ännu längre.

Han menar att sajten borde åtalas för medhjälp till mord.

"Ni är ett tillhåll för nynazister och andra hatare. Ni borde bli åtalade för medhjälp till mord", vrålar han på Twitter.

"Ni har tur att nedstängning är allt ni får. Mycket mer lyckligt lottade än de 11 judar i Pittsburgh, eller de två afroamerikaner som mördades i Kentucky, var", fortsätter han.

I skrivande stund är Gab fortfarande nedstängt, men lovar att komma tillbaka. "Det går inte att stoppa en idé", säger sajten.

"Gab har de senaste 48 timmarna arbetat stolt med DOJ och FBI för att skipa rättvisa mot en påstådd terrorist. På grund av de uppgifter som vi tillhandahållit, har de nu goda om bevis för sitt fall. Samtidigt har Gab släckts ned av väsentliga leverantörer av internetinfrastruktur på alla nivåer. Vi är den mest censurerade, smutskastade och oberoende nykomlingen i historien, vilket innebär att vi utgör ett hot mot både media och till Silicon Valleys oligari", skrver man på sin hemsida.


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Danmark pekar ut USA som säkerhetspolitiskt hot

Nya hotbedömningen efter Grönlandsbråket.. "Använder sin ekonomiska och teknologiska styrka som ett maktmedel, också gentemot allierade."0 

Israels besked: Trumps "gula linje" är nu vår nya gräns

Snor åt sig mer än halva Gazas terroritorium.. Skjuter dessutom ihjäl alla som passerar linjen – inklusive småbarn.0 

Nobbar nya Trump-förslaget. "Vi har ingen laglig eller moralisk rätt att göra det."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 Plus

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0