Demokratisk politiker: Åtala Gab för medhjälp till mord

Publicerad 30 oktober 2018 kl 12.10

Utrikes. Den alternativa sociala medieplattformen Gab borde åtalas för med hjälp till mord. Det menar den demokratiske politikern Howard Dean.

Dela artikeln

Efter lördagens massaker i en synagoga i Pittsburgh har flera storföretag agerat mot Gab, där gärningsmannen Robert Bower ska ha haft ett konto.

Sajten har bland annat stängts av från betaltjänsterna Paypal och Stripe och svartlistats av sitt eget webbhotell.

Den demokratiske politikern Howard Dean, som ställde upp i demokraternas primärval inför presidentvalet i USA 2004, vill dock gå ännu längre.

Han menar att sajten borde åtalas för medhjälp till mord.

"Ni är ett tillhåll för nynazister och andra hatare. Ni borde bli åtalade för medhjälp till mord", vrålar han på Twitter.

"Ni har tur att nedstängning är allt ni får. Mycket mer lyckligt lottade än de 11 judar i Pittsburgh, eller de två afroamerikaner som mördades i Kentucky, var", fortsätter han.

I skrivande stund är Gab fortfarande nedstängt, men lovar att komma tillbaka. "Det går inte att stoppa en idé", säger sajten.

"Gab har de senaste 48 timmarna arbetat stolt med DOJ och FBI för att skipa rättvisa mot en påstådd terrorist. På grund av de uppgifter som vi tillhandahållit, har de nu goda om bevis för sitt fall. Samtidigt har Gab släckts ned av väsentliga leverantörer av internetinfrastruktur på alla nivåer. Vi är den mest censurerade, smutskastade och oberoende nykomlingen i historien, vilket innebär att vi utgör ett hot mot både media och till Silicon Valleys oligari", skrver man på sin hemsida.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 939338104


Varnish cache server

Transvestiten gjorde småbarnen till sexslavar. Urinerade spädbarn i munnen tills det orsakade sjukdom.0 Plus

Mer från Utrikes

En av presidentens tidigare främsta anhängare har fått nog. Larmet: Vita huset förbereder tvångsvärvningar till "jättelik markinvasion" av Iran.0 

Här stormar tusentals araber EU:s gräns

Video: Fullkomliga kaosscenerna vid Medelhavet.. Männen skriker av lycka när de passerar in i Europa.0 Plus

Musk: "Den som är emot återvandring är förrädare"

Hårda orden om de som inte vill skicka hem invandrarna.. Medhållet: "Man kan inte älska sitt land och motsätta sig återvandring."0 

Varannan amerikan vill häkta Netanyahu

Endast var fjärde säger nej.. Men New York-borgmästaren har körts över av Trump.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0