Demokratisk politiker: Åtala Gab för medhjälp till mord

Publicerad 30 oktober 2018 kl 12.10

Utrikes. Den alternativa sociala medieplattformen Gab borde åtalas för med hjälp till mord. Det menar den demokratiske politikern Howard Dean.

Dela artikeln

Efter lördagens massaker i en synagoga i Pittsburgh har flera storföretag agerat mot Gab, där gärningsmannen Robert Bower ska ha haft ett konto.

Sajten har bland annat stängts av från betaltjänsterna Paypal och Stripe och svartlistats av sitt eget webbhotell.

Den demokratiske politikern Howard Dean, som ställde upp i demokraternas primärval inför presidentvalet i USA 2004, vill dock gå ännu längre.

Han menar att sajten borde åtalas för medhjälp till mord.

"Ni är ett tillhåll för nynazister och andra hatare. Ni borde bli åtalade för medhjälp till mord", vrålar han på Twitter.

"Ni har tur att nedstängning är allt ni får. Mycket mer lyckligt lottade än de 11 judar i Pittsburgh, eller de två afroamerikaner som mördades i Kentucky, var", fortsätter han.

I skrivande stund är Gab fortfarande nedstängt, men lovar att komma tillbaka. "Det går inte att stoppa en idé", säger sajten.

"Gab har de senaste 48 timmarna arbetat stolt med DOJ och FBI för att skipa rättvisa mot en påstådd terrorist. På grund av de uppgifter som vi tillhandahållit, har de nu goda om bevis för sitt fall. Samtidigt har Gab släckts ned av väsentliga leverantörer av internetinfrastruktur på alla nivåer. Vi är den mest censurerade, smutskastade och oberoende nykomlingen i historien, vilket innebär att vi utgör ett hot mot både media och till Silicon Valleys oligari", skrver man på sin hemsida.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen återinför beredskapslager – "vi har varit naiva"

Ska bunkra med spannmål och jordbruksvaror. "Det handlar om helt nödvändiga produkter för vår livsmedelsproduktion".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0