95 nya svenska dödsfall

Publicerad 27 maj 2020 kl 13.56

Inrikes. Enligt dagens uppdatering från Folkhälsomyndigheten har ytterligare 95 dödsfall i covid-19 rapporterats det senaste dygnet.

Dela artikeln

Den totala dödssiffran är uppe på 4.220.

– Totalsiffran är väldigt hög och det är tråkigt att så många har fått sätta livet till under den här pandemin i Sverige, sade statsepidemiolog Anders Tegnell under dagens pressträff.

Antalet bekräftat smittade ökade med 648, till 35.088. Totalt 2.002 smittade har intensivvårdats.

Ny statistik från Socialstyrelsen som presenterades under pressträffen visar att av knappt 4.500 coronapatienter som vårdats på sjukhus i 15 regioner har 20 procent avlidit. 12 procent har intensivvårdats, 43 procent har varit kvinnor och 43 procent har varit 70 år eller äldre.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur