Arkivbild.

Diskoteksbrandens hus brann igen

Publicerad 3 september 2021 kl 07.02

Inrikes. 1998 eldade en grupp kriminella iranier upp 63 ungdomar på ett diskotek i invandrartäta Backa utanför Göteborg. På torsdagen brann samma byggnad igen.

Dela artikeln

Diskoteksbranden 1998 skylldes inledningsvis på skinnskallar och antirasistiska grupper gick snabbt ut på stan och delade ut flygblad med texten:

"60 invandrarungdomar har dött, nu ska 60 svenskar dö".

Efter en tid kom det emellertid fram att gärningsmännen var fyra invandrare från Iran. De tre äldsta av dem var redan kriminellt belastade. De hade dömts flera gånger: för stöld, rån, misshandel, dråpförsök.

På torsdagen larmades brandkåren återigen till samma byggnad som brann under tragedin 1998. Nio enheter från räddningstjänsten ryckte snabbt ut till platsen på Backaplan i Göteborg efter larmet vid 21.29.

Branden var i en frisörsalong och under sent under natten brann det fortfarande.

– Det är i samma lokal som Backabranden var. Branden är begränsad till frisörsalongen men där är väldigt högt i tak vilket försvårar lite, säger Johan Karlsson, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten i Storgöteborg, till Göteborgs-Posten.


Nyheter från förstasidan

L-topp: Avsluta allt samarbete med SD

Uppsalaliberalernas revolt. Vill återskapa "Alliansen" i stället.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

"En symbolart – alla har väl sett Harry Potter." Flera ugglearter bedöms inte längre finnas i landet.0 

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur