DN använder Förintelseöverlevare mot Kristersson

Publicerad 5 december 2019 kl 09.01

Inrikes. Om övriga riksdagspartier börja samarbeta med Sverigedemokraterna kan det sluta som i Hitlertyskland. Det var nämligen så det började där, går att läsa i dagens DN.

Dela artikeln

Redan inför riksdagsvalet 2018 drog DN in Förintelsen i valrörelsen.

Då ska överlevaren Hédi Fried ha sagt till tidningen att Moderatledaren Ulf Kristersson, när han träffade henne, "bedyrade att han aldrig, aldrig kommer gå med på något samröre med SD".

Efter Kristerssons möte med SD-ledaren Jimmie Åkesson på onsdagen, har tidningen sökt upp Fried igen, och hon uppges vara besviken.

För nu kan det gå som i 30-talets Tyskland.

– Jag förstår inte hur han inte kan se bakom hörnet. Det var det som hände i Tyskland. I början trodde man att ”ja, det kanske är bra att byta nu” och ”han verkar ju hygglig”. Människor är så naiva, säger Hédi Fried till Dagens Nyheter.

Fried ska även ha skrivit ett brev till Ulf Kristersson, och påmint honom om hans ord under valrörelsen. Partier som SD försöker införa ett auktoritärt samhälle i Sverige, hävdar hon.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 75241010


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Sverige slår rekord hos Kronofogden

"Har konsumerat mer än de haft råd med".. Men många beviljas skuldsanering och behöver inte betala någonting alls.0 

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus