DO: Diskriminering att avbryta gravid kvinnas provanställning

Publicerad 17 maj 2021 kl 13.39

Inrikes. Det var diskriminering när ett matleveransföretag avslutade provanställningen för en kvinna som var gravid. Det anser Diskrimineringsombudsmannen, DO, som nu har väckt talan mot företaget gällande diskriminering som har samband med kön.

Dela artikeln

Kvinnan hade en provanställning på matleveransföretagets varumottagning på en ort i Skåne och hade arbetat i tre månader när hon berättade för sin chef att hon var gravid. En månad senare meddelade chefen henne att provanställningen inte skulle övergå i en fast anställning.

Enligt kvinnan förklarade chefen att det inte var lönt att förlänga kvinnans anställning eftersom hon ändå inte skulle arbeta på ett helt år. Av ett sms som chefen skickat till kvinnan angående skälen till bolagets agerande framgår att bolaget reagerat på att kvinnan inte hade berättat att hon var gravid i samband med att hon anställdes.

DO anser efter att ha utrett händelsen att skälet till att provanställningen har avslutats har haft samband med kvinnans graviditet. DO:s bedömning är att kvinnan därigenom har missgynnats i strid diskrimineringslagen.

Frågan om bolaget har diskriminerat kvinnan, kommer nu att avgöras av Arbetsdomstolen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 501127221


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Prognosgurun: Så stor chans har Tidö att vinna valet

Sannolikheten är liten – men den finns.. Då tros vi kunna vara säkra på vilken sida som vann.0 Plus

M-topp medger: "Misstag" att vi delade ut 217.000 medborgarskap

Fredrik Kärrholms självkritik.. "Har själva blivit bortröstade på grund av invandringen."0 

SD vill styra regionen – med Allard

Föreslår koalition i Örebro län.. "Örebropartiet har fått elva mandat av väljarna, och det ska respekteras."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0