DO ska sätta dit småföretag

Publicerad 10 februari 2015 kl 12.33

Inrikes. Diskrimineringsombudsmannen, DO, inleder nu granskning av 200 slumpvis utvalda småföretag för att se till att de genomför ett korrekt arbete med "jämställdhetsplaner".

Dela artikeln

Enligt diskrimineringslagen ska alla arbetsgivare arbeta med "aktiva åtgärder för lika rättigheter och möjligheter och mot trakasserier". När DO år 2013 för första gången granskade småföretagen visade det sig dock att endast 1 av 40 de granskade arbetsgivarna hade ett "godkänt arbete" inom dessa områden.

– Nära var tredje anställd i Sverige arbetar i småföretag och därför har företagens insatser betydelse, säger diskrimineringsombudsman Agneta Broberg. 

Småföretag med mindre än 50 anställda utgör över 25 procent av alla företag i Sverige, cirka 291.000 stycken. Den vänsterorienterade myndigheten, som annars framför allt ägnar sig åt att stämma mindre arbetsgivare för påstådd "diskriminering", kommer i år att granska 200 slumpvis utvalda företag med mellan 25 och 49 anställda.


Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Migrationsforskare: "Man kan knappast tala om ett paradigmskifte"

Minskad invandring bara i marginalerna. Och det är oklart om Tidögänget ens kan ta på sig äran för det lilla, konstaterar forskaren Henrik Malm Lindberg.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0 

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0 Plus