Död person hittad i uppeldad bil i Botkyrka

Publicerad 7 augusti 2020 kl 09.16

Inrikes. Polisen i Stockholm har nu inlett en mordutredning sedan man hittad en död person i en "helt övertänd" bil i Botkyrka. Polisen gör inga omedelbara kopplingar till mordet på en 12-årig flicka i samma kommun.

Dela artikeln

Det var vid 06-tiden i morse som räddningstjänsten larmades till Fittja med anledning av en brinnande bil vid vattenkanten under E4/20.

Bilen stod halvvägs nedkörd i vattnet och var helt övertänd.

Under släckningsarbetet upptäckte räddningstjänsten att det fanns en avliden person i bilen och polisen tillkallades.

Platsen är nu avspärrad och förhör hålls med räddningspersonalen.

"Då det inte går att utesluta brott i samband med branden har en förundersökning inletts om mord", uppger Stockholmspolisen.

Enligt SVT Nyheter ser polisen det inträffade som en separat händelse och gör inga omedelbara kopplingar till mordet på en 12-årig flicka i Botkyrka i söndags.

– Det är ytterst oklart vad som har hänt, säger Eva Nilsson, presstalesperson på Stockholmspolisen, till SVT.


Nyheter från förstasidan

LO:s chefsekonom: SVT sprider myter om att Sverige behöver ökad invandring

Torbjörn Hållö sågar statliga jättens nya bluff. "Sverige behöver inte ökad invandring, vi behöver få de 500.000 arbetslösa i arbete."0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0