Dödsskjutningarna redan fler än under 2019

Publicerad 29 november 2020 kl 18.33

Inrikes. Trots att drygt en månad återstår av året har det hunnit begås fler dödsskjutningar i Sverige 2020 än under hela 2019, rapporterar Ekot.

Dela artikeln

Tidigt på lördagsmorgonen sköts en man i 40-årsåldern till döds i en lägenhet stadsdelen Holma i Malmö.

Det blev dödsskjutning nummer 43 i Sverige hittills i år. Trots det relativa coronalugnet tidigare under året är antalet därmed fler än under hela 2019, då 42 personer sköts till döds.

En stor del av skjutningarna sker i så kallade utsatta områden.

– Det handlar mycket om en integrationsfråga. Det handlar om att samhället i stort drog sig ur de här områdena. Butiker, myndigheter, olika samhällsaktörer backade ur och lämnade boende vind för våg, säger Linda H Staaf, chef för polisens nationella underrättelseenhet, till Ekot.

Inrikesminister Mikael Damberg (S) har samma förklaring om "integration" sak som Staaf.

– Det är därför vi nu flyttar tillbaka staten till de här områdena i form av polis i första hand men också genom ett mycket närmare samarbete mellan polis och kommun runtom i Sverige.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur