Jönköpings tingsrätt beslutade på fredagen att häkta mannen. Han medverkade via videolänk tillsammans med sin försvarare.
Mannen, som är svensk, erkänner brott men anser att gärningen ska rubriceras som grovt sexuellt övergrepp och inte som grov våldtäkt.
Kammaråklagare Frida Noldin gör en annan bedömning.
– Jag bedömer att sjuksköterskan har visat särskild hänsynslöshet eller råhet utifrån att brottet har begåtts när kvinnan vårdats i livets slutskede, helt utan möjlighet att freda sig, och att mannen utnyttjat sin ställning som just sjuksköterska, säger hon.
Händelsen inträffade på kvällen den 8 augusti. En annan anställd på sjukhuset slog larm efter att ha gjort iakttagelser av sjuksköterskan inne hos patienten, enligt SVT.
Sjuksköterskan flydde därefter arbetsplatsen i bil. Färden slutade med att han kraschade in i ett betongfundament vid Ekhagsrondellen i Jönköping.
Enligt Åklagarmyndigheten har mannen gjort vissa medgivanden under förhören. Utredarna fortsätter nu med vittnesförhör och inväntar resultaten från tekniska undersökningar.
Rättsläkarens preliminära bedömning är att kvinnan avled till följd av sin sjukdom. Det har inte framkommit några uppgifter om att mannen ska ha utsatt andra patienter för brott.
Åtal ska väckas senast den 25 september.





