Efter Black lives matter: Bilbrandskaos i Göteborg inatt

Publicerad 8 juni 2020 kl 09.09

Inrikes. Ett flertal bilar stacks natten till måndagen i brand i Göteborg. Det skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Sammanlagt brann 29 fordon på flera olika platser runt centrala Hisingen i Göteborg. Polisens presstalesman Anna Göransson räknar för Fria Tider upp alla adresser som polis och brandkår larmades till under natten.

– Fyrklövern, Akkas gata, Markurellgatan, Margatan, Heidelstams gata, Kavaljersgatan, Balladgatan, Sagogången, Arvesgärde, säger hon.

– Det har varit utspritt. Det är inte en brand.

Ingen har gripits för bränderna, men spår har säkrats på brandplatserna som kommer skickas för analys. Utöver bilar brann även sopkärl och en container.

– Vi tror att det är ungdomar som rört sig mellan platserna med moped. Flertalet av de här 29 fordona är satta i brand, man har krossat rutan och då tänt på. Några av dem har fått skador när de stått parkerade intill de här bilarna, berättar Göransson.

Polisen vet inte om nattens bränder har med söndagens Black lives matter-kravaller i staden att göra.

– Det tråkiga svaret är att det är för tidigt att säga på vilket sätt det hör samman med det som sker i Göteborg tidigare på kvällen, men det är naturligtvis något vi utreder vidare, säger polisens presstalesman Anna Göransson.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 312131771


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 312131772


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD-Karlsson: Omöjligt att fastställa vem som är svensk

"Vilka gener måste man ha?". SD-toppen fortsätter rasiststämpla kollegorna – och hänvisar till Rasbiologiska institutet.0 

Kronofogden auktionerar ut naziskylt

Har även utmätt flera egendomar.. "Men det är nog den här skylten som sticker ut mest."0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus