Bombningen på Södermalm

Efter bombdådet: "Hela Södermalm har blivit rasister över en natt"

Publicerad 17 januari 2023 kl 14.32

Inrikes. Den Stockholmsrestaurang som utsattes för ett dramatiskt bombattentat under natten beskrivs som "hipstervänsterns favoritkrog på Södermalm". Restaurangägarna uppger sig vara i chock.

Dela artikeln

– Hela Södermalm blev rasister över en natt, uppger ett vittne i området för Fria Tider efter händelsen.

Den drabbade krogen är nämligen den grekiska restaurangen Faros vid Nytorget, en samlingsplats för vänsterliberala Södermalmsbor.

Restaurangen kommenterar händelsen på Instagram:

"Vi är alla i chock och kan inte förstå varför detta har hänt. Vi vill betona att ingen hotbild har förekommit och vi är absolut inte inblandade i kriminella aktiviteter. Vi har drivit Faros i 25 år och alltid satt en ära i att göra det rätt och riktigt."

Larmet om den kraftiga sprängningen inkom klockan 03:28 på tisdagen.

– Entrén är totalförstörd och det är också stora skador på fasaden ett våningsplan upp där det är bostäder, säger polisens presstalesperson Ola Österling till SVT.

Samtidigt fick exempelvis Frälsningsarméns lokal tre stora fönster krossades av tryckvågen, skriver Expressen. Glassplitter låg utstrött över solgården på Katarina södra skola.

Enligt uppgifter till Brottsplats Stockholm är signalementet på en av gärningsmannen vit mask och grå huvröja, "men enligt uppgifterna ska det röra sig om två gärningsmän".

"Dörrskjutning i Järfälla, dörrskjutning i Märsta och Explosion Nytorget är alla dåd som enligt uppgifterna kopplas till en man som är internationellt efterlyst och befinner sig i Turkiet. Måltavlan är enligt uppgiftslämnare en 24 åring man som kopplas till Dalen", skriver Brottsplats Stockholm på Facebook.

Polisen kartlägger nu de personer som har kopplingar till den fastighet som skadats. Spårsäkring och en insamling av bevis genomförs på brottsplatsen. Flera personer som gjort iakttagelser från området före och i samband med detonationen har förhörts.

Med anledning av bombdådet kommer polisen att ha en ökad närvaro på Södermalm under dagen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Han var Jean-Marie Le Pen. Jonas De Geer minns mannen som aldrig vek ned sig för det globala.0 

Mer från Inrikes

Markant ökning av svenskar som inte kan sova på grund av oljudet

Allt fler störs av trafikbullret.. "Kan bidra till hjärt- och kärlsjukdomar, diabetes och försämrad kognitiv utveckling hos barn."0 

Försenat eldupphör på plats. Flera ministrar lämnade Israels regering i protest.0 

Vetenskap

Religiösa svenskar lika snåla som vanligt. Studie: Tro påverkar inte generositet.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0