Redan innan coronasmittan stod 113.000 personer i Sverige i kö för att opereras och kön har blivit större och större med åren. 2011 var motsvarande siffra 91.000.
På grund av coronasmittan har 44.000 operationer ställts in.
Det betyder alltså att det numera står 157.000 i operationskö i Sverige. Dessutom tillkommer det tusentals nya varje vecka.
Det kan röra sig om allt från hjärtfel till trasiga höftleder.
Enligt Gunnar Enlund, överläkare på Akademiska sjukhuset i Uppsala och ansvarig för Svenskt Perioperativt Register (SPOR) där siffrorna kommer ifrån, innebär dessa enorma vårdköer betydligt fler sjukskrivningar och för individerna ett ökat lidande. Samhällskostnaderna kan alltså blir stora.
– Det är ett jätteproblem. De här vårdköerna kommer att nå en sådan storlek, så att även när vi når full kapacitet så håller vi egentligen bara jämt skägg med allt nytt som kommer in. Så för att lösa det behövs någon riktig extrasatsning, säger Enlund till SVT.















