Efter plåstren – även smink är rasistiskt

Publicerad 19 augusti 2015 kl 16.57

Inrikes. Att det finns så få sminksorter med mörka toner är ett uttryck för den strukturella rasismen i Sverige. Det skriver den mörkhyade vänsteraktivisten Daisy Kintu i en artikel på statliga SVT Debatt.

Dela artikeln

Förra veckan rapporterade Sveriges Radio om att svenska plåster var rasistiska eftersom de endast fanns i beige färg. Avslöjandet fick stor internationell spridning och fick Danmarks utrikesminister Kristian Jensen att gå ut och konstatera att han var "glad" över att "inte bo i Sverige".

Nu kommer nästa rasistskandal.

Daisy Kintu, som beskriver sig som "aktivist" och "skribent", skriver i en debattartikel att hon blir strukturellt diskriminerad varje gång hon ska köpa smink i Sverige. På Åhléns, Kicks och Sephora finns nämligen "femtio nyanser av beige" men bara "några få" i mörkare hudtoner – något som enligt Kintu tydliggör "bristen på representation".

"Att vara afrosvensk innebär att man ständigt får vara den som kompromissar", skriver hon.

Mörkhyade diskrimineras inte bara på sminkhyllan utan överallt i det svenska samhället, konstaterar Daisy Kintu.

"Som sagt så handlar det här i slutändan inte bara om smink. Våra hudtoner är nämligen inte bara frånvarande på sminkhyllorna utan även i resten av samhället."


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 116561441


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Norge inför 16-årsgräns för sociala medier

Beroendeframkallande och farligt, anser regeringen.. "Det här har jag tänkt på sedan dag ett som statsminister", säger statsminister Jonas Gahr Støre0 

Liberala kvinnors ordförande avgår efter SD-närmande

Malin Sjöberg Högrell lämnar sitt uppdrag.. "Liberal feminism viker aldrig ner sig när det kommer till frihet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0 

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0