Foto: Polisen

Efterlysning med bild gav resultat - inbrottstjuvar greps

Publicerad 11 augusti 2012 kl 12.56

Inrikes.Trelleborgspolisen grep under fredagen två misstänkta inbrottstjuvar som polisen tidigare gått ut med efterlysning på med bilder från övervakningskameror. Fria Tider var den enda svenska tidningen som publicerade bilderna.

Gilla artikeln på Facebook

Att efterlysa brottslingar med bild eller signalement har gett resultat - trots sin kontroversiella natur. Det visar Trelleborgspolisens nätsatsning, där två inbrottstjuvar som "stod med nävarna i byrålådan" greps av Trelleborgspolisen i fredags, tack vare att tips kom in efter att efterlysning med bild gått ut till allmänheten.

Det skriver Sydsvenska dagbladet och Expressen. Tidningarna kan dock inte stoltsera med att ha hjälpt till med att sätta tjuvarna bakom lås och bom, då den förstnämnda inte publicerade bilden alls, men ändock gjorde nyhet på att polisen dristade sig med efterlysning med bild, och Expressen som suddade ut anletsdragen på tjuvarna.

Polischefen Sven-Inge Nillson förklarade då för Bonniers sydsvenska journalister varför tjuvarnas integritet inte var prioriterat.

– Står man i någon annans sovrum med nävarna i byrålådan har man förverkat sin rätt till integritet, förklarar Sven-Inge Nilsson.

Det var efter två grova stölder i villor i Svedala och Trelleborg i början av juli som den lokala polisen gick ut med övervakningsbilder på tjuvarna, för att få in tips från allmänheten vilket Fria Tider återrapporterade.

Männen greps i Trelleborgsområdet och kommer att begäras häktade idag lördag, uppger polisen.

– Det kommer ske någon gång under eftermiddagen. Det var någon som kände igen dem och hörde av sig, säger Sven-Åke Johansson inre befäl i Ystad, till Expressen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Boverket tar fram modell för SD:s Sverigehus

Regeringen går vidare med SD-förslaget. Men bostadsminister Andreas Carlson vill att huset ska heta "Carlsonkåk" – efter honom själv.0 

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Mer från Inrikes

Åtalas för att ha eldat upp pilot i IS-bur

Osama Krayem, 32, ställs inför rätta i Stockholm.. Malmö-sonen är redan dömd för massmord i Paris och Bryssel.0 

Margot Wallström: "Jag är inte antisemit"

S-profilen bemöter nu kritiken.. "Israels regering gjorde allt för att framställa Sverige och mig som avskräckande exempel."0 

UD kallade upp Israels ambassadör: "Oacceptabelt"

Markerade mot situationen i Gaza.. ”Att blockera mat och annat bistånd till civila är oförsvarligt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0