Asylkaoset
Magdalena Andersson.

Elva miljarder extra till asylkaoset

Publicerad 12 november 2015 kl 15.24

Inrikes. I en ändringsbudget som regeringen presenterade idag lägger regeringen ytterligare 11 miljarder kronor på att hantera asylinvandringen i år. Pengarna ska lånas.

Dela artikeln

Av summan får kommunerna 8,3 miljarder extra som kommer att fördelas baserat på hur många asylsökare de har tagit emot. Ytterligare 1,5 miljard går till landstingen, knappt 1 miljard till Migrationsverket och 200 miljoner till "det civila samhället".

– Tanken är att resurserna som finns i den här budgeten ska kunna användas utan dröjsmål för kommuner och landsting, säger finansminister Magdalena Andersson (S) enligt Aftonbladet.

I slutet av oktober meddelade Migrationsverket att man kommer att behöva 29 miljarder kronor extra för att täcka de skenande kostnaderna för asylinvandringen. Regeringen har tidigare aviserat att man kan ta mer pengar från biståndsbudgeten förutom att, som finansministern uttrycker det, "spara och låna".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 862979080


Varnish cache server

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0