Elvaårig pojke sålde majblommor – hotades av tiggare

Publicerad 20 april 2016 kl 16.03

Inrikes. En elvaårig pojke som sålde majblommor i Norrköping utsattes för olaga hot av en 19-årig tiggare, skriver Norrköpings Tidningar.

Dela artikeln

Strax före klockan 18 på tisdagen anmälde pojkens föräldrar till polisen att den elvaårige sonen hade blivit utsatt för ett hot utanför en livsmedelsbutik på Kungsgatan i Norrköping.

Elvaåringen hade strax innan gått utanför butiksentrén och sålt majblommor när en man som satt på en stol utanför butiksentrén plötsligt blev arg och hotfull mot barnet. Mannen höjde sin stol på ett hotfullt sätt vilket ledde till att elvaåringen blev rädd. Den hotfulle mannen hade sagt något på engelska som syftade på pengar.

En 19-årig tiggare misstänks nu för olaga hot. Han greps och fördes till polisstationen för att förhöras.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen inför bidragstak och aktivitetsplikt för bidragstagare

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Flashback åtalas för åsiktsbrott

Åklagaren: Flera inlägg var "uppenbar" hets mot folkgrupp.. Nu åtalas administratören för brott mot lagen om elektroniska anslagstavlor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0