Sprängda polisbilen
Arkivbild.

En anhållen efter sprängning av polisbil

Publicerad 30 december 2017 kl 09.23

Inrikes. Under natten beslutade åklagaren att anhålla en person misstänkt för allmänfarlig ödeläggelse, sedan en polisbil sprängts sönder i Malmö på fredagskvällen.

Dela artikeln

Det var vid 19.30-tiden på fredagen som en polisbil som stod parkerad utanför polishuset på Sallerupsvägen i Malmö utsattes för en detonation.

Explosionen var mycket kraftig och bilen fick stora skador.

Drygt en timme efter händelsen greps två män födda 1991 och 1995.

Efter att ha hört vittnen och de gripna männen beslutade åklagare att anhålla 22-åringen misstänkt för allmänfarlig ödeläggelse.

Den andre som greps har efter förhör och andra utredningsåtgärder blivit frigiven och kommer med stor sannolikhet avskrivas som misstänkt, uppger polisen.

Avspärrningarna vid platsen hävdes klockan 01.30 i natt. Brottet rubriceras alltså som allmänfarlig ödeläggelse.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 472500049


Varnish cache server

"Är inte detta just det verkliga Sverige?" Men nu ifrågasätts riksdagsmannens mångkulturella solskenshistoria.0 Plus

Mer från Inrikes

"Vidrigt": Maggans etniska fest väcker starka känslor

"Gott nytt 6776!". Nu pekas S-ledaren ut som "landsförrädare".0 Plus

Forssell i New York – kräver att våldtäktsmän ska utvisas

Ministern på "övertalningsoffensiv" i FN.. Regeringen bytte fot i frågan efter Fria Tiders artikel om 16-åriga Meya.0 

Politikerna överens – rätten till abort ska skrivas in i grundlagen

Partierna eniga i KU.. Tidöregeringen vill sabotera möjligheterna för en framtida höger att begränsa aborterna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0