Eric Clapton pratade i intervjun med Real Music Observer om de universitetsprotester som pågår mot Israels krig i Gaza.
Den 79-årige rockstjärnan kritiserade den amerikanska senatens utfrågningar av universitetsrektorer rörande antisemitism.
– Jag var så entusiastisk över det som pågick vid Columbia University och på andra håll. Senatens utfrågningar skrämde mig. Det var som Nürnbergrättegångarna.
Clapton fortsätter:
– Senatens utskottsordförande ställde spetsiga frågor till rektorerna och sa: "Jag vill bara höra ja eller nej. Prata inte om sammanhang. Ja eller nej, främjar du antisemitism på ditt campus?" Och jag tänkte, vad är det här, den spanska inkvisitionen? Och det är det! Det är AIPAC, det är lobbyn. Israel bestämmer. Israel styr världen.
Eric Clapton spelade nyligen på en gitarr målad i den palestinska flaggans färger. I slutet av förra året släppte han en låt som heter "Voice of a Child" med en video som visar bilder från den omfattande förstörelsen i Gaza.
Nu jämförs Eric Clapton med Pink Floyd-stjärnan Roger Waters, som länge varit kritisk till Israel.
Clapton har tidigare uppmärksammats för kontroversiella politiska åsikter. Redan på 1970-talet varnade han för konsekvenserna av tredje världen-invandringen till Storbritannien och hyllade den invandringskritiske politikern Enoch Powell.