Erik Almqvist (SD) sågar vårbudgeten

Publicerad 19 april 2012 kl 20.09

Inrikes.Regeringens vårbudget är full av konstiga prioriteringar. Det anser i alla fall Sverigedemokraternas Erik Almqvist som undrar varför det finns pengar till invandring, men inte till övriga delar av samhället.

Gilla artikeln på Facebook

Tidigare i veckan presenterade finansminister Anders Borg regeringens vårbudget, en budget som finansministern själv går ut på att stärka välfärden.

En som inte är nöjd med budgetens innehåll är Sverigedemokraternas ekonomisk-politiska talesperson Erik Almqvist.

- Det är en budget som kännetecknas av mycket prat och total avsaknad på förslag om hur man ska kunna bekämpa massarbetslösheten. Sverigedemokraterna har respekt för att man måste vara återhållsam under osäkra ekonomiska tider men vad vi har här är en regering som talar med kluvna tungor. När det kommer till invandringspolitiken tycks det inte finnas någon botten på penningbrunnen, säger Erik Almqvist i ett pressmeddelande.

Regeringen är liksom den rödgröna oppositionen för fortsatt stor invandring till Sverige, något som Erik Almqvist inte ser som förenligt med bevarandet av landets välfärd.

– Samtidigt som man håller igen på i princip alla områden väljer man att göra en extrem invandringspolitik ännu mer extrem och kostsam vilket bidrar till att öka sociala klyftor och förvärra problem på arbetsmarknaden, samtidigt som allt ekonomiskt utrymme slukas, fortsätter Erik Almqvist.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0