Gunnar Beck.

"EU planerar importera 70 miljoner afrikaner"

Publicerad 6 juni 2021 kl 09.12

Utrikes. EU diskuterar möjligheten att importera hela 70 miljoner nya afrikaner till Europa. Larmet kommer från den tyske Europaparlamentarikern Gunnar Beck.

Dela artikeln

Gunnar Beck, som representerar partiet Alternativ för Tyskland, säger till RT att EU:s så kallade migrationspakt, som kan klubbas igenom under sommaren, är "mycket farlig".

Den föreslagna pakten innebär en centralisering av asylmottagandet inom unionen.

– Jag har själv arbetat med EU:s migrationspakt under en tid och i mina ögon skulle det vara katastrofalt att anta en sådan pakt, säger Gunnar Beck till RT.

Han fortsätter:

– EU talade för inte så länge sedan om att importera upp till 70 miljoner afrikaner till Europa år 2035. Enligt min ödmjuka åsikt är det inte vad vi behöver för att modernisera vår ekonomi.

Siffran 70 miljoner framstår som hög, men enligt Beck förnekade ingen i EU-kommissionen under ett möte att det var så många afrikaner man planerade att importera.

Den tyske EU-parlamentarikern varnar för att unionen kommer att försöka baxa igenom migrationspakten senare under sommaren, då coronanedstängningar upphör och det råder en "feelgood"-atmosfär i Europa.


Knockade helt kvarter. Det turkarna inte vet: Han är proffsboxare.0 Plus

Het diskussion mellan sajtens administratörer. Mystiskt IP-nummer från TV4 går in och raderar uppgiften om födelseland.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kanadensisk "AI-fabrik" i Strängnäs ska sluka el som fyra Uppsala

Stöter på problem – på grund av enorma förbrukningen. Nu jobbar statliga Svenska kraftnät "för fullt" med att tillgodose globala jättens behov av svensk el.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0