EU: Ungern får inte begränsa Soros inflytande

Publicerad 18 februari 2021 kl 16.22

Utrikes. EU hotar nu Ungern med saftiga böter om landet inte ändrar lagen som försvårar utländsk finansiering av icke-statliga organisationer, uppger Reuters.

Dela artikeln

Det var 2017 som Ungern införde en lag som bland annat kräver registrering för ickestatliga organisationer, eller "NGO:s", och att de redovisar eventuella utländska finansiärer.

Lagen har utpekats som ett sätt för Ungern att stoppa vänstermiljardären George Soros politiska påverkanskampanjer i landet.

Soros försöker genom sina kulturmarxistiska organisationer omvandla Ungern till ett mångkulturellt samhälle, likt Sverige och övriga Västeuropa, hävdar den ungerska regeringen.

Förra sommaren fastslog EU-domstolen att lagen bryter mot unionens regler om fri rörlighet för kapital.

Därför kräver nu EU att Ungern ändrar lagen inom två månader, annars väntar stora böter.

– Civila samhällsorganisationer är en oumbärlig del av demokratin. Vi måste stödja dem, inte bekämpa dem, säger EU-kommissionens vice ordförande Vera Jourova i ett uttalande enligt Reuters.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 444510602


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0