EU: Ungern får inte begränsa Soros inflytande

Publicerad 18 februari 2021 kl 16.22

Utrikes. EU hotar nu Ungern med saftiga böter om landet inte ändrar lagen som försvårar utländsk finansiering av icke-statliga organisationer, uppger Reuters.

Dela artikeln

Det var 2017 som Ungern införde en lag som bland annat kräver registrering för ickestatliga organisationer, eller "NGO:s", och att de redovisar eventuella utländska finansiärer.

Lagen har utpekats som ett sätt för Ungern att stoppa vänstermiljardären George Soros politiska påverkanskampanjer i landet.

Soros försöker genom sina kulturmarxistiska organisationer omvandla Ungern till ett mångkulturellt samhälle, likt Sverige och övriga Västeuropa, hävdar den ungerska regeringen.

Förra sommaren fastslog EU-domstolen att lagen bryter mot unionens regler om fri rörlighet för kapital.

Därför kräver nu EU att Ungern ändrar lagen inom två månader, annars väntar stora böter.

– Civila samhällsorganisationer är en oumbärlig del av demokratin. Vi måste stödja dem, inte bekämpa dem, säger EU-kommissionens vice ordförande Vera Jourova i ett uttalande enligt Reuters.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Utrikes

Spanjorer och araber i raskrig: "Leve Franco, era förbannade morer"

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär.. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 

Pedofil dömd till kirurgisk kastrering

Slog till mot sexåring på Madagaskar.. Nu blir mannen av med testiklarna, enligt en dom.0 

Netanyahu: Trump mest Israel-lojale presidenten

"Det vi har nu är något extraordinärt".. Donald Trump betydligt lättare att få att göra som man vill än Obama, Bush och Biden, enligt israeliske premiärministern.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0