Europadomstolen: EU-skattebetalares "skyldighet" bjuda illegala på gratis mat

Publicerad 26 augusti 2021 kl 11.22

Utrikes. Europadomstolen beslutade på onsdagen att skattebetalarna i Polen "har en skyldighet" att förse en grupp illegala invandrare som fastnat på gränsen till Vitryssland med gratis mat, vatten, kläder och läkarvård.

Dela artikeln

Det handlar om 32 illegala som suttit fast på gränsen till Polen i snart två veckor.

Invandrarna, som släppts in från Afghanistan och Irak av Vitrysslands regering som hämnd för diverse sanktioner, sitter nu fast mellan två rader soldater och kommer varken fram eller tillbaka.

Den Strasbourg-baserade Europadomstolen för så kallade mänskliga rättigheter har genom ett interimistiskt beslut slagit fast att det är polska skattebetalare som ska förse flyktingarna med "mat, vatten, kläder och adekvat medicinsk hjälp".

Någon rätt till socialbidrag eller fickpengar till nöjen har dock inte meddelats av domstolen – ännu. Ett sådant beslut kan i praktiken vara att vänta längre fram, när domstolen väntas döma Polen att låta invandrarna söka asyl.

Hittills innebär beslutet dock, något oväntat, inte att Polen är automatiskt skyldigt att släppa in den arabisk-afghanska gruppen män i landet för att söka asyl, vilket tidigare har ansetts följa av Genevekonventionerna och Europakonventionen.

Hur problemet med illojala grannländer som släpper fram tredje världen-individer direkt till EU:s yttre gräns ska lösas återstår att se. Domstolen kommer med ett nytt interimistiskt beslut den 15 september, vilket i praktiken skulle kunna innebära en inskränkning i den kritiserade så kallade asylrätten.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 694211501


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 694211502


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus