Europadomstolen: EU-skattebetalares "skyldighet" bjuda illegala på gratis mat

Publicerad 26 augusti 2021 kl 11.22

Utrikes. Europadomstolen beslutade på onsdagen att skattebetalarna i Polen "har en skyldighet" att förse en grupp illegala invandrare som fastnat på gränsen till Vitryssland med gratis mat, vatten, kläder och läkarvård.

Dela artikeln

Det handlar om 32 illegala som suttit fast på gränsen till Polen i snart två veckor.

Invandrarna, som släppts in från Afghanistan och Irak av Vitrysslands regering som hämnd för diverse sanktioner, sitter nu fast mellan två rader soldater och kommer varken fram eller tillbaka.

Den Strasbourg-baserade Europadomstolen för så kallade mänskliga rättigheter har genom ett interimistiskt beslut slagit fast att det är polska skattebetalare som ska förse flyktingarna med "mat, vatten, kläder och adekvat medicinsk hjälp".

Någon rätt till socialbidrag eller fickpengar till nöjen har dock inte meddelats av domstolen – ännu. Ett sådant beslut kan i praktiken vara att vänta längre fram, när domstolen väntas döma Polen att låta invandrarna söka asyl.

Hittills innebär beslutet dock, något oväntat, inte att Polen är automatiskt skyldigt att släppa in den arabisk-afghanska gruppen män i landet för att söka asyl, vilket tidigare har ansetts följa av Genevekonventionerna och Europakonventionen.

Hur problemet med illojala grannländer som släpper fram tredje världen-individer direkt till EU:s yttre gräns ska lösas återstår att se. Domstolen kommer med ett nytt interimistiskt beslut den 15 september, vilket i praktiken skulle kunna innebära en inskränkning i den kritiserade så kallade asylrätten.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0