Tjeckiens utrikesminister Jan Lipavsky.

EU:s skattebetalare föreslås ta över notan för USA:s propagandaradio

Publicerad 21 mars 2025 kl 07.30

Utrikes. Den tjeckiska regeringen vill nu att EU ska gå in och rädda den USA-finansierade propagandaradion Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) efter att Donald Trumps administration beslutat att strypa pengaflödet.

Dela artikeln

Den globalistiska radiosändaren, som sedan början av kalla kriget spridit amerikansk propaganda i framför allt Östeuropa, har i alla år kunnat förlita sig på generösa bidrag från USA:s skattebetalare.

Men nu har president Donald Trump och hans högra hand Elon Musk tills vidare satt stopp för miljardrullningen och permitterat nästan hela personalen.

Musks omdöme om människorna som arbetar på RFE/RL lyder: "Radikala vänstermänniskor som pratar med sig själva medan de eldar upp en miljard dollar per år i skattepengar".

RFE/RL:s chef Stephen Capus slår dock tillbaka och hävdar att en nedläggning vore en "massiv gåva till USA:s fiender" och att "iranska ayatollor, kinesiska kommunistledare och autokrater i Moskva och Minsk" skulle fira dess undergång.

Nu vill Tjeckiens regering gå in och låta EU:s skattebetalare ta över finansieringen. Utrikesminister Jan Lipavsky säger till BBC att han arbetar på att bygga en "plattform av länder" som ska hålla den gamla amerikanska propagandaradion vid liv, men medger att de "måste vara mycket försiktiga" så att USA inte motsätter sig initiativet.

RFE/RL har en påstådd räckvidd på 50 miljoner lyssnare i länder som Ryssland, Iran och Ukraina och har under årtionden spridit Washingtons budskap i regioner där lokal media inte alltid fallit amerikanska intressen i smaken.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Nya politiska kostråd: Max 350 gram rött kött per vecka

Så motiverar Livsmedelsverket "hälsoråden". Tar nu även hänsyn till svensk ekonomi – vid sidan av "klimatet".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.