Fängelsedom för korruption på Migrationsverket

Publicerad 20 maj 2015 kl 15.07

Inrikes. En tidigare handläggare på Migrationsverket i Malmö dömdes i dag till tre års fängelse för grovt mutbrott och grov urkundsförfalskning.

Dela artikeln

Enligt domen från Malmö tingsrätt är det fastslaget att den nu dömde 53-årige mannen, som har härkomst från Mellanöstern, mot betalning medverkade till att personer felaktigt registrerades som berättigade till att inneha uppehållsrätter i Sverige.

Brotten, som skedde 2008, har gått till så att mannen försett personer med främst falska utländska EU-pass, som i sin tur använts för att illegalt ordna uppehållsrätter i Sverige.

Ytterligare en man, som är avstängd från sin tjänst på Migrationsverket i avvaktan på domen, frikänns av Malmö tingsrätt. En tredje invandrarman utan koppling till Migrationsverket döms till ett år och sex månaders fängelse för medhjälp till grovt mutbrott och grov urkundsförfalskning.

Domen kommer att överklagas, enligt 53-åringens advokat Leif Silbersky.

– Vi har redan haft kontakt med varandra och är helt eniga om att vi tänker överklaga domen och underställa den hovrättens prövning, säger advokat Leif Silbersky till Sveriges Radio.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 39009091


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0