Arkivbild.

Förskolebarnen "river, biter, sparkar, slår och spottar på personalen"

Publicerad 21 april 2018 kl 11.01

Inrikes. Det är kaos på Tallåsens förskola i det så kallade utsatta området Fröslunda i Eskilstuna, rapporterar Eskilstuna-Kuriren. Barnen har spårat ut totalt och skriker "Fuck you" till lärarna, som också blir misshandlade av barnen.

Dela artikeln

Det är Eskilstuna-Kuriren som berättar om den kaosartade situationen på Tallåsens förskola i Fröslunda, som ligger söder om Eskilstuna centrum.

Stadsdelen är ett av polisens så kallade utsatta områden.

På förskolan går 120 barn som talar 22 olika språk. Bara två av barnen har svenska som modersmål.

Skolan har stor personalbrist och vikarier brukar sjukskriva bara för att slippa kallas in på just Tallåsen.

"Flera av barnen skriker 'Fuck you' och river, biter, sparkar, slår och spottar på personalen."

Så förklarar pedagogerna hur det ser ut på skolan i ett brev till ansvariga politiker, enligt Eskilstuna-Kuriren, som kallar de uppenbart allvarliga problemen för "utmaningar". Det händer också att barnen rymmer från skolan.

Den sönderstressade personalen anser nu att de har nått "smärtgränsen" för vad de kan tåla och kräver att politikerna agerar.

Framför allt vill man se mindre barngrupper.

Att bara ta emot färre barn går inte eftersom det trots kaoset råder kö till förskolan. Inte förrän i slutet av 2019 står nya förskoleplatser klara.

– Blir nån sjuk får vi förhoppningsvis en vikarie. Annars måste vi ta från en annan barngrupp, om det går. Ibland är det enklaste att ta med barnen utomhus, fast vi kanske egentligen skulle vara inne, säger barnskötaren Birgitta Eriksson till Ekuriren.se.


Familjen som flydde Sverige

Sverige tvångsplacerade henne hos arabisk bidragsfamilj. Då "kidnappade" pappan sina egna döttrar och flydde landet – nu talar hon ut i utländsk media.0 Plus

"Vad håller du på med jävla somalier?" Borlänge-familjen vågade inte bo kvar efter mardrömslika upplevelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0