Facebook massraderar svenska konton

Publicerad 14 maj 2021 kl 14.01

Inrikes. SvD:s granskning av nätrörelsen Qanon har fått Facebook att massradera konton för användare som kopplas till rörelsen, skriver SvD.

Dela artikeln

Instagram, som ägs av Facebook, varnar i sin app för att Qanon uppmanar till våld.

Facebook säger till SvD att de förra året utökade sina policys kring "farliga organisationer".

"Sedan dess har vi tagit bort tusentals av Facebooksidor, profiler och Instagramkonton, för att de representerar Qanon", skriver Camilla Nordsted, chef för företagskommunikation i Norden hos Facebook, via mejl till SvD.

SvD försöker nu även få Telegram att börja censurera.

"Extremt material publiceras löpande, i svenska såväl som utländska grupper", skriver tidningen, som dock tvingas konstatera att "ingen på Telegram har återkopplat på våra frågor".

Telegram sitter dock i slutändan också i IT-jättarnas knä eftersom appen närsomhelst kan raderas från Apples App Store och Googles Play-butik, och i så fall skulle bli väldigt komplicerad att installera på de flesta telefoner.


Nyheter från förstasidan

Kronprinsessan i Norge hade också kontakt med Epstein

Många intima mejl läckta. Konstaterade dock att den tidigare sexdomen ”inte ser bra ut :)”.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Var fjärde svensk litar på USA vid rysskris

Bara 16 procent av kvinnorna har förtroende för Nato-skyddet.. Men bland Tidöpartiernas väljare litar 42 procent på upplägget.0 

Mer om prinsessan Sofia i nya Epstein-filerna

Träffade finansmannen flera gånger.. Hovet: "Vi vill förtydliga och klargöra att detta skedde i sociala sammanhang".0 

Startar egen unik podcast. Vem som helst ska kunna ringa in och ställa frågor direkt till statsministern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0