Ryssutredningen
"YOU'RE FIRED": Den kontroversielle FBI-chefen James Comey blir av med sitt jobb, meddelar Donald Trump.

FBI-chefen får sparken av Trump

Publicerad 10 maj 2017 kl 01.54

Utrikes. James Comey, chef för den federala USA-polisen FBI, har avlägsnats från sin post av president Donald Trump, rapporterar CBS News. Comey har tidigare varit i blåsväder för sin hantering av utredningen kring Hillary Clinton och hennes mejlserver.

Dela artikeln

© VH

Avskedsbrevet. (Klicka för större bild.)

Avskedsbrevet, som har undertecknats Donald Trump, har publicerats av flera amerikanska medier. I brevet förklarar presidenten att han uppskattar att Comey flera gånger meddelat honom att han inte är under utredning.

Bakgrunden är att FBI ska ha undersökt uppgifter, som även spridits friskt i media, om att Ryssland skulle ha påverkat presidentvalet i slutet av förra året till Trumps fördel.

Presidenten skriver i brevet att han fattat beslutet på inrådan av justitieminister Jeff Sessions och att han delar ministerns uppfattning att James Comey inte är "kapabel till att på ett effektivt sätt leda" FBI.

– FBI är en av vårt lands mest välskötta och respekterade institutioner och idag inleds en ny början för vår brottsbekämpande kronjuvel, säger Donald Trump i ett uttalande.

Han uppger också att det är viktigt att återupprätta allmänhetens förtroende för myndigheten.

James Comey har tidigare fått kritik från olika håll för sin hantering av utredningen av Hillary Clinton och den privata mejlserver som hon använde sig av under sin tid som utrikesminister. I juli förra året meddelade FBI-chefen att det inte längre fanns några brottsmisstankar mot Clinton, men underströk samtidigt att politikern hade agerat "extremt vårdslöst".

I november, bara tio dagar innan presidentvalet, gick Comey ut med att förundersökningen mot Hillary Clinton hade återupptagits efter att nya känsliga mejl upptäckts hos hennes nära medarbetare Huma Abedin i samband med en separat utredning mot Abedins make, den före detta kongressledamoten Anthony Weiner, som åkt fast för sexbrott mot minderåriga.

Många framträdande Hillary-supportar har hävdat att den nu avskedade FBI-chefens agerande varit en starkt bidragande orsak till att hon förlorade valet.

Vita huset kommer nu att söka efter en ersättare till James Comey. Tills vidare kommer FBI:s vice chef Andrew McCabe att leda den federala polismyndigheten.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Hon polisanmäler Ulf Kristersson för barnhandel

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0