Fem anlagda bränder i Skåne i natt

Publicerad 7 augusti 2020 kl 10.02

Inrikes. I natt fortsatte det brinna i Skåne. Bland annat eldades flera bilar upp i Malmö.

Dela artikeln

Under natten brann det på flera platser i Skåne. Räddningstjänst och polis skickades till tre olika bränder bara i Trelleborg.

Vid 02-tiden kom larm om brand på Skolgatan i Trelleborg. På platsen konstaterades att minst tre sopkärl stod i brand. Räddningstjänsten släckte bränderna, som misstänks vara anlagda.

Klockan 04.15 kom larm om brand i en container på Malörtsvägen i staden. "Det finns uppgifter om att ungdomar varit synliga i anslutning till platsen i samband med branden", skriver polisen på sin hemsida.

Ett par minuter senare kom ett tredje larm om brand på Hesekillegatan i Trelleborg, där någon satt eld på ett sopkärl.

Enligt Kvällsposten är det oklart om samma gärningsmän ligger bakom bränderna.

Även i Malmö brann det under natten. I Rosengård eldades en bil upp och klockan 04.07 skickades polis och räddningstjänst till Cronquists gata i Malmö på grund av flera bilbränder. "Två av bilarna är helt utbrända och den tredje har stora brandskador", enligt polisen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 860853778


Varnish cache server

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0