Fem häktade för grov barnvåldtäkt

Publicerad 20 juni 2019 kl 14.09

Inrikes. Fem män från Eritrea har häktats misstänkta för grov våldtäkt mot barn i Hallsberg i Närke.

Dela artikeln

Det var i söndags i Hallsberg som ett barn ska ha blivit utsatt för gruppvåldtäkt och sedan förts till sjukhus. Efter att polisen kontaktats kunde fem afrikaner gripas som misstänkta.

– Barnet har fått lämna sjukhuset, säger åklagare Hanna Nilsson till Nerikes Allehanda.

Häktningsförhandling har skett i Örebro tingsrätt under torsdagen. Alla de fem männen, födda mellan 1999 till 1994, begärdes häktade misstänkta för grov våldtäkt mot barn. Ingen har släppts på fri fot, för att inte försvåra utredningen eller riskera att bevis förstörs.

Allmänna handlingar, som Fria Tider tagit del av, visar att alla de misstänkta är medborgare i Eritrea och har tolkbehov på tigrinska.

Uppdatering:

Polisen har gjort brottsplatsundersökning i en lägenhet.

Männen är ytligt bekanta med offret, en flicka i yngre tonåren, skriver Sveriges Television.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Mer från Inrikes

Regeringen krävs på svar om Palantir

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen.. Men oron för politikernas samarbete med ökända övervakningsjätten bygger bara på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

80-åring vill inte leva mer efter hemtjänst-syrierns övergrepp

Gråter om nätterna. . "Granny"-porr hittad hos 48-årige mannen – som får stanna i Sverige resten av livet.0 

"Vore inte ansvarsfullt gentemot våra väljare." Klagar på att Enighetspartiet utsätts "angrepp och ifrågasättanden".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0