Fem häktade för grov barnvåldtäkt

Publicerad 20 juni 2019 kl 14.09

Inrikes. Fem män från Eritrea har häktats misstänkta för grov våldtäkt mot barn i Hallsberg i Närke.

Dela artikeln

Det var i söndags i Hallsberg som ett barn ska ha blivit utsatt för gruppvåldtäkt och sedan förts till sjukhus. Efter att polisen kontaktats kunde fem afrikaner gripas som misstänkta.

– Barnet har fått lämna sjukhuset, säger åklagare Hanna Nilsson till Nerikes Allehanda.

Häktningsförhandling har skett i Örebro tingsrätt under torsdagen. Alla de fem männen, födda mellan 1999 till 1994, begärdes häktade misstänkta för grov våldtäkt mot barn. Ingen har släppts på fri fot, för att inte försvåra utredningen eller riskera att bevis förstörs.

Allmänna handlingar, som Fria Tider tagit del av, visar att alla de misstänkta är medborgare i Eritrea och har tolkbehov på tigrinska.

Uppdatering:

Polisen har gjort brottsplatsundersökning i en lägenhet.

Männen är ytligt bekanta med offret, en flicka i yngre tonåren, skriver Sveriges Television.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0