Ferrari-kvinna körde om polisen – i 160 kilometer i timmen

Publicerad 29 juli 2020 kl 16.54

Inrikes. En kvinnlig Ferrari-bilist i Östergötland blev i helgen av med körkortet sedan hon kört om polisen i 160 kilometer i timmen. Det skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Det var vid halv elva-tiden på söndagsförmiddagen som en ledig polis i närheten av Ödeshög blev omkörd av en sportbil som framfördes i hög hastighet på E4:an norrut genom Östergötland. Polisen kontaktade sina kollegor som upprättade en hastighetskontroll i höjd med Linköping.

När sportbilen, en Ferrari enligt SVT, passerade uppmättes en hastighet på 160 kilometer i timmen. Föraren, en kvinna i 40-årsåldern, stoppades. Hon vägrade acceptera böter, men polisen tog hennes körkort och skrev en anmälan om hastighetsöverträdelse.

– Jag vet inte varför hon inte godtog några böter. Nu går ärendet i stället vidare till juridisk hantering. Hon blev av med körkortet men reglerna säger att man får åka i 48 timmar efter att körkortet blivit omhändertaget, så hon kunde åka därifrån, säger polisens presstalesman Angelica Israelsson Silfver till SVT.


Nyheter från förstasidan

Kronprinsessan i Norge hade också kontakt med Epstein

Många intima mejl läckta. Konstaterade dock att den tidigare sexdomen ”inte ser bra ut :)”.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Var fjärde svensk litar på USA vid rysskris

Bara 16 procent av kvinnorna har förtroende för Nato-skyddet.. Men bland Tidöpartiernas väljare litar 42 procent på upplägget.0 

Mer om prinsessan Sofia i nya Epstein-filerna

Träffade finansmannen flera gånger.. Hovet: "Vi vill förtydliga och klargöra att detta skedde i sociala sammanhang".0 

Startar egen unik podcast. Vem som helst ska kunna ringa in och ställa frågor direkt till statsministern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0