Ferrari-kvinna körde om polisen – i 160 kilometer i timmen

Publicerad 29 juli 2020 kl 16.54

Inrikes. En kvinnlig Ferrari-bilist i Östergötland blev i helgen av med körkortet sedan hon kört om polisen i 160 kilometer i timmen. Det skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Det var vid halv elva-tiden på söndagsförmiddagen som en ledig polis i närheten av Ödeshög blev omkörd av en sportbil som framfördes i hög hastighet på E4:an norrut genom Östergötland. Polisen kontaktade sina kollegor som upprättade en hastighetskontroll i höjd med Linköping.

När sportbilen, en Ferrari enligt SVT, passerade uppmättes en hastighet på 160 kilometer i timmen. Föraren, en kvinna i 40-årsåldern, stoppades. Hon vägrade acceptera böter, men polisen tog hennes körkort och skrev en anmälan om hastighetsöverträdelse.

– Jag vet inte varför hon inte godtog några böter. Nu går ärendet i stället vidare till juridisk hantering. Hon blev av med körkortet men reglerna säger att man får åka i 48 timmar efter att körkortet blivit omhändertaget, så hon kunde åka därifrån, säger polisens presstalesman Angelica Israelsson Silfver till SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 898107721


Varnish cache server

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0