FHM kritisk till att alla inte har råd med munskydd: "Det handlar om jämlikhet"

Publicerad 20 november 2020 kl 05.36

Inrikes. Folkhälsomyndigheten vill inte rekommendera användande av munskydd i kollektivtrafken för att stoppa spridningen av coronaviruset eftersom alla inte har råd med dem. Det säger myndighetens avdelningschef Karin Tegmark Wisell till Expressen.

Dela artikeln

Karin Tegmark Wisell säger att Folkhälsomyndigheten inte enbart beaktar huruvida munskydd är effektivt för att stoppa spridning eller ej när de utfärdar rekommendationer, utan att de även tittar på andra aspekter.

– Det handlar inte bara om det är verkningslöst eller inte, utan det handlar om tillgången till munskydd, det handlar om jämlikhet i tillgången till munskydd och hur man ska implementera det, säger hon.

– Vi måste också beakta att det ska vara tillgängligt för alla, så att alla har möjligheten att ha tillgång i en situation där det rekommenderas. Det ska inte bara vara de som kanske är köpstarka till exempel, det är många aspekter man behöver tänka på.

Karin Tegmark Wisell säger också till Expressen att myndigheten inte känner sig säker på att munskydd faktiskt gör skillnad i att stoppa spridningen av coronaviruset.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur