FHM kritisk till att alla inte har råd med munskydd: "Det handlar om jämlikhet"

Publicerad 20 november 2020 kl 05.36

Inrikes. Folkhälsomyndigheten vill inte rekommendera användande av munskydd i kollektivtrafken för att stoppa spridningen av coronaviruset eftersom alla inte har råd med dem. Det säger myndighetens avdelningschef Karin Tegmark Wisell till Expressen.

Dela artikeln

Karin Tegmark Wisell säger att Folkhälsomyndigheten inte enbart beaktar huruvida munskydd är effektivt för att stoppa spridning eller ej när de utfärdar rekommendationer, utan att de även tittar på andra aspekter.

– Det handlar inte bara om det är verkningslöst eller inte, utan det handlar om tillgången till munskydd, det handlar om jämlikhet i tillgången till munskydd och hur man ska implementera det, säger hon.

– Vi måste också beakta att det ska vara tillgängligt för alla, så att alla har möjligheten att ha tillgång i en situation där det rekommenderas. Det ska inte bara vara de som kanske är köpstarka till exempel, det är många aspekter man behöver tänka på.

Karin Tegmark Wisell säger också till Expressen att myndigheten inte känner sig säker på att munskydd faktiskt gör skillnad i att stoppa spridningen av coronaviruset.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 644771082


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Jomshof till antisemit: "Din lågpannade vidriga lilla skitmänniska"

Muslimens kommentar gör SD-toppen helt vansinnig.. "Ta din antisemitism, din pedofilprofet, din get och vandra hem till ditt skitland."0 

Partiet tvingas nu ta strid för invandrarrösterna. Hävdar samtidigt att Nyans "inte är något hot överhuvud taget".0 

Röstmottagare uppmanade väljare "rösta rött eller grönt – inte blått"

"Klart vi ser allvarligt på det här.". Valarbetaren stängs av efter incidenten under förtidsröstningens första dag.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0