Så här ser överrepresentationen ut, enligt Folkhälsomyndigheten. De lila och gröna staplarna anger andel coronasmittade mot gruppens del av befolkningen.

FHM: Somalier och syrier "kraftigt överrepresenterade" bland coronafall

Publicerad 14 april 2020 kl 15.00

Inrikes. Invandrare från Somalia och vissa delar av Mellanöstern är kraftigt överrepresenterade bland de som smittas av covid-19 i Sverige, enligt Folkhälsomyndigheten.

Dela artikeln

Redan den 23 mars rapporterade SVT att över hälften av de som då hade dött av coronaviruset i Stockholm var somalier.

Under tisdagen säger även Folkhälsomyndigheten att många som smittas av sjukdomen är invandrare.

Särskilt somalier är överrepresenterade.

Men det gäller även invandrare från Irak, Syrien, Finland, Turkiet, Iran, forna Jugoslavien och Eritrea, enligt grafen ovan.

Staplarna visar de som blivit smittade av viruset i Sverige och siffrorna bygger i huvudsak på personer som kommit in till sjukvården.

– Vi har en överrepresentation av personer födda i andra länder, sade statsepidemiolog Anders Tegnell på dagens pressträff. Somalia och Irak som ursprungsland har en rätt kraftig överrepresentation.

Enligt Tegnell kan trångboddhet i förorterna vara en möjlig förklaring.

– Men vi måste arbeta mer med siffrorna för att veta exakt vad som ligger bakom. En annan förklaring kan vara socioekonomisk bakgrund.

När det gäller personer från Finland och forna Jugoslavien anses överrepresentationen beror på deras höga ålder.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Här granskar AFA-veteranen vitboken åt SD-höjdarna

Dolda samarbetet med våldsvänstern.. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Satte eld på Egons hår och slapp åtal – nu återupptas utredningen

Vändningen – fem år efter bussattacken.. SR-veteranen informerades om möjlighet till överprövning och agerade "direkt, på sekunden".0 

I dessa 15 kommuner är svenskar redan i minoritet

Nya "migrationskartan" visar snabba trenden.. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0