Jussi Halla-aho är Europaparlamentariker för Sannfinländarna.

Finsk politiker skyller asylkaos på Sverige

Publicerad 25 augusti 2015 kl 12.05

Utrikes. De asylsökare som tar sig till Finland är inte flyktingar utan "män med Iphones". Det hävdar sannfinländaren Jussi Halla-aho, som skyller situationen på de "idiotiska" svenska politikerna.

Dela artikeln

Jussi Halla-aho hänvisar till en artikel i Iltasanomat där det framgår att de flesta av asylsökarna som nyligen kom till ett asylboende 40 kilometer från Helsingfors var unga män med smartphones och surfplattor.

I sitt Facebook-inlägg, som fått över 4.000 "gilla", konstaterar den finske politikern att en stor del av asylsökarna tar sig till Finland via Sverige, och att den finska regeringen därför över huvud taget inte borde befatta sig med dem.

Enligt Dublinförordningen ska en asylsökare få sitt ärende avgjort i det första EU-land som han eller hon sätter sin fot i, något som de svenska politikerna enligt Halla-aho struntar i när de bedriver sin "idiotiska politik".

"Vi har ingen skyldighet att visa solidaritet med Sverige. Istället har vi en solidaritetsplikt gentemot våra medborgare och för framtiden för detta land", skriver han.

Jussi Halla-aho, som är Europaparlamentariker, har tidigare vid upprepade gånger sagt att invandrare från tredje världen skapar en mängd problem och att oroligheter i landet därför bara är en tidsfråga.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0