Här vaktas Linnéstatyn av Firman Boys

Publicerad 3 juli 2020 kl 17.30

Inrikes. Ett femtiotal AIK-anhängare från huligan­organisation Firman Boys samlades i Humlegården i Stockholm för att skydda statyn av Carl von Linné från att vandaliseras av extremvänstern. Nu hyllas de i sociala medier.

Dela artikeln

Tidigare i veckan samlades ett 50-tal personer vid Linnémonumentet i Humlegården i Stockholm för att försvara det från att bli vandaliserat.

Detta efter rykten om att extremvänstern skulle förstöra statyn, som en del av de antivita våldsamheterna den senaste månaden.

Då ryckte Firman Boys ut, hävdar den moderate riksdagsledamoten Hanif Bali.

"AIK:s Firman Boys slänger sig in i kulturkriget", skriver han på Twitter.

På plats var bland andra Christian Mattsson, tidigare aktiv i nationalistgruppen Nordisk Ungdom.

"Rör inte vår historia!", skriver han på Instagram.

"Krafter som hatar dig och vill förstöra allt som betyder något får inte stå utan motstånd – stå upp för vår historia och vårt arv", står det på hans gruppbild.

Tilltaget hyllas i sociala medier.

"Mot en gemensam fiende kan man enas oavsett vilket lag man håller på", skriver en person.

"Jag hatar AIK, men detta måste jag gilla", skriver en annan.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 231145721


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Folk väljer bort dyrt kaffe. "Hushållens köpkraft har minskat".0 

Misstogs för björnfäll. Men det visade sig vara en 2.000 år gammal doja inspirerad av romerskt mode.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0