Asylkaoset

Fler NGO:er tvingas sluta smuggla afrikaner

Publicerad 14 augusti 2017 kl 07.35

Utrikes. Även Rädda barnen och tyska Sea-Eye väljer nu att avbryta sin verksamhet i Medelhavet – där organisationerna har hjälpt till att smuggla tiotusentals afrikanska män från Libyens kust till Europa. Det rapporterar Deutsche Welle.

Dela artikeln

Nyligen meddelade Läkare utan gränser att de skulle upphöra med sin asylsmuggling, och nu beslutar sig alltså andra så kallade icke-statliga organisationer (NGO:er) för att göra likadant.

Sea-Eye, en gruppering med bas i Tyskland, meddelar att det är med "tungt hjärta" man nu väljer att avbryta sina "räddningsoperationer" strax utanför Libyen efter att det arabiska landet beslutat att stoppa utländska fartyg från att komma så nära kusten som de tidigare kunnat.

Organisationen, som har smugglat 12.000 asylsökare från Afrika till Europa sedan april 2016, kallar den libyska regeringens åtgärder för ett "uttryckligt hot mot privata NGO:er".

Senare på söndagen meddelade även Rädda barnen att de upphör med sina operationer på Medelhavet eftersom som de känner sig alltmer hotade av Libyens kustbevakning.

Fler NGO:er kan komma att fatta liknande beslut, skriver Deutsche Welle.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 137014143


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 137014144


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Marockanska agenter ska ha dirigerat invandrarna. Samtidigt pekar Sanchez ut israeliska och ryska nätverk.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0