Fler SD-politiker utesluts för att ha larmat om korruption

Publicerad 20 juni 2019 kl 18.59

Inrikes. Ytterligare fyra SD-politiker i Stockholmsregionen har uteslutits ur partiet. Två av dem utesluts för att ha slagit larm om att den lokala ordföranden och en styrelseledamot förskingrat pengar, enligt Märsta.nu.

Dela artikeln

Igår rapporterades det om att fyra SD-ledamötet i Stockholms stad uteslutits ur partiet. Anledningen var att de hade varit kritiska till att gruppledaren Peter Wallmark anställt sig själv som sekreterare i syfte att ta ut en månadslön på 80.000 kronor.

Ytterligare fyra politiker, i Sigtuna, har nu uteslutits ur Sverigedemokraterna, skriver Märsta.nu.

Det rör sig delvis om ordföranden Inga-Lill Björkman och styrelseledamoten Nils Person, som på ett medlemsmöte tidigare i år anklagades för att ha förskingrat pengar genom att plocka ut arvoden utan godkännande från valberedningen. Björklund anklagades även för att ha uttryckt sig "rasistiskt" i en intern chat.

Rosanna Ternborg och Damien Osmund utesluts å sin sida för att ha gått ut i media med uppgifter om oegentligheterna, skriver Märsta.nu.

"Då det handlar om en intern process omfattas dessa ärenden av sekretess, men det har tidigare funnits medieuppgifter kopplade till flera av personerna som varit del av grunden till beslutet", skriver SD:s pressavdelning i ett uttalande enligt Märsta.nu.


Knockade helt kvarter. Det turkarna inte vet: Han är proffsboxare.0 Plus

Het diskussion mellan sajtens administratörer. Mystiskt IP-nummer från TV4 går in och raderar uppgiften om födelseland.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0