Flera bilbränder i Helsingborg – sju bilar förstörda

Publicerad 26 september 2019 kl 09.06

Inrikes. Under natten mot torsdag skedde flera bilbränder på två olika platser i Helsingborg. Totalt skadades sju bilar, uppger polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Det var vid 03.40-tiden i natt som räddningstjänsten först larmades om en bilbrand i Helsingborg.

När poliser anlände till Kurirgatan kunde de konstatera att en bil brann och att två andra bilar hade fått brandskador.

Händelsen rubriceras som skadegörelse genom brand.

Det andra larmet kom 04.30. Då brann det på Rosenbergsgatan. Där hade två bilar blivit helt utbrunna och två intilliggande bilar hade fått skador på grund av branden.

"Okänd gärningsperson misstänkts ha startat branden", enligt polisen.

Även denna händelse rubriceras som skadegörelse genom brand.

Bilder på HD.se visar hur bilarna är kolsvarta, utbrunna och förstörda.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 469277025


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Tidöbeskedet. Men samtidigt stryks 70 andra arter från listan – bland annat blåsippan.0 

Invandringskritiska pionjären Jan Milld är död

En av de främsta eldsjälarna för saken har avlidit.. Jan Milld ägnade årtionden åt att bekämpa folkutbytet – när det var som allra tuffast.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0