Arkivbild.

Flera våldtäktsmän härjar i Uppsala – men polisen vill inte gå ut med signalement

Publicerad 3 mars 2018 kl 09.55

Inrikes. Under lördagsmorgonen blev en kvinna i 30-årsåldern överfallen och våldtagen utomhus i Gottsunda. Dessutom har det skett flera våldtäktsförsök i Uppsala, senast under just lördagsmorgonen. Uppsalapolisen säger att man får in anmälningar om våldtäktsförsök "lite då och då".

Dela artikeln

Det var vid 06-tiden på lördagsmorgonen som polisen larmades om att en kvinna i 30-årsåldern blivit överfallen i stadsdelen Valsätra norr om Gottsunda.

"Två okända gärningsman har överfallit kvinnan och fullbordat en våldtäkt", skriver polisen i sin händelserapport

Polisen har inlett förundersökning om våldtäkt och säger att man arbetar aktivt i ärendet med bland annat förhör och spårsäkring.

Ingen person är dock frihetsberövad och polisen har inte heller gått ut med något signalement på förövarna.

Vid klockan 03 natten mot lördag inkom också samtal till polisen att en kvinna i 20-årsåldern blivit överfallen i Slottsbacken i centrala Uppsala.

En okänd gärningsman ska ha försökt dra av kvinnan hennes kläder men misslyckats med att fullborda våldtäkten.

Polisen har inlett en förundersökning om försök till våldtäkt. Ingen person är frihetsberövad.

– Vi har inte hittat någon person som stämmer in på det signalement vi fått, säger Andrew Tomkinson, vakthavande polisbefäl, till UNT och påpekar att man inte vill gå ut med något signalement eftersom det skulle kunna "smitta" andra vittnesmål.

Även natten till fredag inträffade ett våldtäktsförsök i Uppsala och polisen utesluter inte ett samband mellan våldtäktsförsöken.

– Det kommer ju anmälningar om våldtäktsförsök lite då och då så vi letar efter tidigare samband också, säger jourhavande förundersökningsledare Tommy Karlsson till TT.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

M: "Socialdemokraternas egen trollfabrik är nu avslöjad"

Driver propaganätverk via bolaget AiP Media.. "Vilseledande konton, påhittat neutrala sajter och partinära bolag som används för att kringgå regler och dölja avsändaren."0 

Så ska Vita huset tvinga Tidöregeringen ta tag i massinvandringen

Instruerar ambassaden att granska hur svenskar byts ut och diskrimineras i sitt eget land.. "Massinvandringen utgör ett existentiellt hot mot den västerländska civilisationen", enligt amerikanska UD.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur