Arkivbild.

FN kräver att Sverige tar "hem" IS-terrorister

Publicerad 8 februari 2021 kl 20.40

Utrikes. FN kräver nu att Sverige tar "hem" så kallade IS-kvinnor och barn från fångläger i Syrien, uppger SVT. FN har placerat Sverige på sin "skamlista" och påstår att Löfvenregeringen bryter mot internationell rätt.

Dela artikeln

Det är FN som nu skickat ett brev till den svenska regeringen där man kräver att Sverige omedelbart tar "hem" de IS-personer som är kvar i fångläger i Syrien efter terrorsekten Islamiska Statens fall.

Detta har Sverige hittills vägrat att göra, och har därför placerats på FN:s "skamlista", ihop med 56 andra länder.

Och det är en lista inget land vill vara på, hävdar FN.

De övriga länderna har fått samma kravbrev som Sverige.

Internationell rätt kräver att Sverige hämtar personerna, påstår FN:s taleskvinna i terrorfrågor, Fionnuala Ni Aolain. Enligt henne lever de så kallade IS-resenärerna under omänskliga förhållanden.

– Alla dessa stater, inklusive Sverige, har möjlighet att hämta hem sina medborgare, säger Fionnuala Ni Aolain till SVT. Om de vuxna behöver åtalas finns det kapacitet och vilja att göra det.

Alla IS-barn ska ses som offer, anser FN-kvinnan. De ska inte bara föras till Sverige utan även "integreras" i det svenska samhället, säger hon.

Totalt befinner sig 64.000 kvinnor och barn tillhörande Islamiska Staten i läger i nordöstra Syrien, skriver SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 36341034


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Utrikes

Sex amerikanska soldater döda i "flygolyckan"

Nya dödsfall för Washington under pågående kriget.. Iranstödd milis tar på sig dådet – men enligt Pentagon var det en olycka.0 

USA flyttar luftförsvar från Europa till Mellanöstern

Efter protesten från Sydkorea.. Nu framkommer att även lagren i Europa måste användas för att klara nya kriget.0 

Så många skadade har fått sjukhusvård sedan kriget startade. Kraftig censur gör att få bilder på förödelsen i Tel Aviv kommer ut.0 

Två skadade på USA:s hangarfartyg – "brand i tvättstugan"

Olycka ombord, enligt flottan.. "Orsaken till branden var inte stridsrelaterad och är under kontroll".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0