FN kräver mer invandring till Sverige

Publicerad 6 juli 2020 kl 11.13

Utrikes. UNHCR-chefen Filippo Grandi kräver nu mer generös invandring till Sverige, uppger TT. Han ser med oro på den så kallade migrationsuppgörelsen i Sveriges riksdag och anser att den svenska invandringspolitiken redan är för restriktiv. Att göra den ännu stramare vore "farligt", hävdar han.

Dela artikeln

Det är Filippo Grandi, chef för FN:s flyktingkommissariat UNHCR, som nu vill att Sverige inför en mer generös invandringspolitik.

Han är orolig för att migrationskommittén i riksdagen ska gå åt andra hållet.

Att ha tidbegränsade uppehållstillstånd som huvudregel och samtidigt införa krav på försörjning samt språk- och samhällskunskaper för att få permanent uppehållstillstånd, är en "farlig väg" att gå, hävdar han.

Tillfälliga uppehållstillstånd är nämligen dåliga för den så kallade integrationen, påstår FN-chefen. De sänker incitamenten för att bli en del av samhället. Ju fler familjemedlemmar som får komma ju bättre.

– Det är dags att lätta på några av de stränga reglerna, däribland restriktionerna kring familjeåterförening. Det är viktigt att åtgärda det. En ensamstående man är betydligt svårare att integrera än en familj, säger Filippo Grandi till TT.

Samtidigt hyllar han Sveriges invandringspolitik. Han kan inte komma på något annat land som varit lika generöst. Men, påpekar han, det "viktigaste budskapet är att det måste fortsätta på det viset".


Profilerade journalisten inför rätta. Vägrar svara på tilltal när högerjournalist dyker upp och ställer frågor.0 Plus

"Sexfantasier inte alltid så PK". Genusforskaren: "Hatar" att behöva offentliggöra resultatet av min egen studie.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Mer från Utrikes

Samtidigt i Kina: Elbilar försörjer elnätet vid behov

Bilägarna säljer el – tjänar pengar.. "Tänk på det som många små powerbanks som kopplas ihop".0 

Danmark: Verkanseld direkt om USA invaderar

Reglerna: "Skjut först och fråga sen".. Köpenhamn vidhåller att Grönland inte är till salu – och får stöd inom EU.0 

Danmarks statsminister: Invasion av Grönland blir slutet för Nato

"Då upphör allt.". Mette Frederiksens ödesmättade ord efter oljekuppen mot Venezuela.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0